Ugrás a tartalomhoz

Gondos Izidor

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Gondos Izidor
SzületettScheer Izidor
1872. április 2.[1]
Pest[1]
Elhunyt1930. február 2. (57 évesen)[2]
Eger[2]
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaépítész
SírhelyeKozma utcai izraelita temető (3/J-67-6a)
A Wikimédia Commons tartalmaz Gondos Izidor témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Gondos Izidor, 1907-ig használt születési nevén Scheer Izidor[3] (Pest, 1872. április 2.[4]Eger, 1930. február 2.)[5] zsidó származású magyar építőmester, műépítész.

Élete

[szerkesztés]

Scheer Gottlieb vendéglős és Stein Hermin (Minna) elsőszülött fiaként született. Az állami felső építő ipariskolában szerzett építőmesteri képesítést (1889–1893), majd a bécsi műegyetemen tanult. Sok bérházat, üzletházat, de üzemépületet is tervezett.

Rendszeresen indult építészeti tervpályázatokon is: pl. 1898-ban Vágó Lászlóval és Vágó Józseffel a lipótvárosi zsinagóga pályázatán, a következő évi szűkebb pályázaton viszont már Pollák Manóval közösen vettek részt. 1902-ben Margó Ede szobrászművésszel közös munkát adtak be a Vörösmarty szobor pályázaton. Több mint két évig, 1903 és 1905 között felső építő ipariskolai évfolyamtársával Fischer Józseffel társult viszonyban dolgozott, ezalatt három bérházuk épült meg, a belvárosi Staffenberger-ház, a Piarista utca 6. szám alatt, a Finger-ház a Hajós utca 41. szám alatt, a Breuer-ház a Garibaldi utca 7. szám alatt, és három családi ház, Móry Ernőnek a Gellérthegy utca 19., Fischer feleségének Gillming Olgának, a Naphegy utca 36., Pollák Manónak a Margit utca 11. Fonyód-Bélatelepen a Sirály szálló építésére a megbízást pályázat útján nyerték el. Több pályázaton is elindultak 1903-ban, az Erzsébet királyné emlékmű, a pozsonyi posta és távírda és a pécsi városháza tervpályázatán, utóbbin 2. díjat értek el. Radnai Béla szobrászművésszel közösen 1. díjat nyertek a pozsonyi Petőfi szobor pályázaton 1904-ben. 1908-ban ismét Pollák Manóval közösen indultak a Belvárosi Takarékpénztár tervpályázatán. 1927-ben egyike volt azon kevés magyar építésznek, akik részt vettek a Nemzetek Palotája (Genf) nemzetközi pályázatán.

Sírja a Kozma utcai izraelita temetőben található (3/J-67-6a).

Ismert épületei

[szerkesztés]
A Staffenberg-ház

Tervben maradt épületek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]